İçeriğe geç
nereyegirerim

İlahiyat Taban Puanları ve Başarı Sıraları 2026

SÖZ puan türü · lisans · 4 yıl · 203 program

En öndeki taban sırası
160
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
En geride taban sırası
960.179
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
Devlet ortanca sıra
382.480
Vakıf ortanca sıra
29.254
Toplam kontenjan
8.7998.83210.10610.1052023202420252026

Kaç netle İlahiyat?

Netlerini gir, SÖZ puanını ve tahmini sıranı hesapla; sonra bu tablodaki taban sıralarla karşılaştır.

SÖZ puanını hesapla →

İlahiyat programı olan tüm üniversiteler

En öndeki taban sıradan en geriye doğru sıralı.

ÜniversiteŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi (Burslu)İstanbul496,0461608
Marmara Üniversitesi (Arapça)İstanbul440,5262.44236
Marmara Üniversitesi (Arapça) (M.T.O.K.)İstanbul426,7984.7534
Marmara Üniversitesi (İngilizce)İstanbul418,8826.84636
Marmara Üniversitesi (İngilizce) (M.T.O.K.)İstanbul410,31210.0544
Marmara Üniversitesiİstanbul408,10811.038175
Marmara Üniversitesi (M.T.O.K.)İstanbul405,45312.35919
İstanbul Üniversitesiİstanbul394,34219.284100
Ankara Üniversitesi (İngilizce)Ankara392,99220.26230
İstanbul Üniversitesi (Arapça)İstanbul392,51920.63327
İstanbul Üniversitesi (İngilizce)İstanbul392,29320.85230
İstanbul Üniversitesi (Arapça) (M.T.O.K.)İstanbul391,76821.2733
İstanbul Üniversitesi (İngilizce) (M.T.O.K.)İstanbul390,36422.4533
İstanbul Üniversitesi (M.T.O.K.)İstanbul389,76422.95011
İstanbul Medeniyet Üniversitesiİstanbul387,87624.62840
İstanbul Medeniyet Üniversitesi (M.T.O.K.)İstanbul386,06726.2642
Ankara Üniversitesi (İngilizce) (M.T.O.K.)Ankara375,34437.9913
İstanbul Medeniyet Üniversitesi (Almanca)İstanbul374,37039.25120
Ankara ÜniversitesiAnkara373,74340.047130
Bursa Uludağ ÜniversitesiBursa370,54144.428158
İstanbul Medeniyet Üniversitesi (Almanca) (M.T.O.K.)İstanbul369,20246.4352—
Ankara Sosyal Bilimler ÜniversitesiAnkara367,13949.52260
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi (%50 İndirimli)İstanbul361,83358.34851
Ankara Hacı Bayram Veli ÜniversitesiAnkara359,96961.76070
Ankara Üniversitesi (M.T.O.K.)Ankara357,91665.64014
Bursa Uludağ Üniversitesi (M.T.O.K.)Bursa356,66368.23718
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (M.T.O.K.)Ankara353,13275.5357
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (M.T.O.K.)Ankara348,52086.0228
Necmettin Erbakan ÜniversitesiKonya344,93994.944168
Ankara Yıldırım Beyazıt ÜniversitesiAnkara343,94497.521100
Selçuk ÜniversitesiKonya339,724109.42090
Ege Üniversitesiİzmir335,303122.81563
Sakarya ÜniversitesiSakarya335,210123.131160
Necmettin Erbakan Üniversitesi (M.T.O.K.)Konya334,977123.87419
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (M.T.O.K.)Ankara334,408125.68211
Necmettin Erbakan Üniversitesi (Arapça)Konya333,174129.70731
Selçuk Üniversitesi (M.T.O.K.)Konya332,854130.82410
Necmettin Erbakan Üniversitesi (Arapça) (M.T.O.K.)Konya330,782137.8123
Kocaeli ÜniversitesiKocaeli330,597138.397108
Sakarya Üniversitesi (M.T.O.K.)Sakarya329,800141.20318
Gaziantep ÜniversitesiGaziantep328,853144.56690
Akdeniz ÜniversitesiAntalya325,174157.977100
Ondokuz Mayıs ÜniversitesiSamsun323,255165.447160
Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiEskişehir323,159165.838105
Kocaeli Üniversitesi (M.T.O.K.)Kocaeli321,873170.97412
Mersin ÜniversitesiMersin321,263173.40259
Erciyes ÜniversitesiKayseri317,293189.860135
Atatürk ÜniversitesiErzurum316,726192.185100
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (M.T.O.K.)Samsun315,506197.53018
Akdeniz Üniversitesi (M.T.O.K.)Antalya315,013199.75611
Yalova ÜniversitesiYalova314,733200.99865
Samsun ÜniversitesiSamsun313,429206.97936
Dokuz Eylül Üniversitesiİzmir313,415207.032119
Yalova Üniversitesi (M.T.O.K.)Yalova311,924213.8957
Ege Üniversitesi (M.T.O.K.)İzmir311,584215.5267
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (M.T.O.K.)Eskişehir309,970223.15712
Gaziantep Üniversitesi (M.T.O.K.)Gaziantep309,867223.68410
Mersin Üniversitesi (M.T.O.K.)Mersin309,606224.9397
Mardin Artuklu ÜniversitesiMardin308,789228.91845
Samsun Üniversitesi (M.T.O.K.)Samsun308,692229.4184
Bolu Abant İzzet Baysal ÜniversitesiBolu307,651234.46890
Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiAydın307,044237.48535
Çukurova ÜniversitesiAdana305,386245.778119
Trabzon Üniversitesi (M.T.O.K.)Trabzon305,016247.69315
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (M.T.O.K.)Aydın303,554255.4274
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (M.T.O.K.)Tekirdağ302,511260.9627
Dicle ÜniversitesiDiyarbakır302,022263.646140
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (M.T.O.K.)Bolu301,649265.70610
Erciyes Üniversitesi (M.T.O.K.)Kayseri301,119268.56015
Pamukkale ÜniversitesiDenizli300,235273.357100
Atatürk Üniversitesi (M.T.O.K.)Erzurum299,004280.16711
Atatürk Üniversitesi (Arapça) (M.T.O.K.)Erzurum298,398283.5264
Tekirdağ Namık Kemal ÜniversitesiTekirdağ296,802292.50459
Ordu Üniversitesi (M.T.O.K.)Ordu296,674293.2659
İzmir Katip Çelebi Üniversitesiİzmir296,228295.767120
Harran ÜniversitesiŞanlıurfa295,143302.07699
Balıkesir ÜniversitesiBalıkesir293,103314.174100
Düzce ÜniversitesiDüzce292,731316.422100
Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji ÜniversitesiGaziantep292,206319.64280
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (M.T.O.K.)Karaman291,821321.9959
Pamukkale Üniversitesi (M.T.O.K.)Denizli291,535323.70811
Osmaniye Korkut Ata ÜniversitesiOsmaniye291,371324.72855
Ordu ÜniversitesiOrdu291,295325.21880
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (M.T.O.K.)Rize291,013326.88313
Atatürk Üniversitesi (Arapça)Erzurum290,685328.88040
Yalova Üniversitesi (Arapça) (M.T.O.K.)Yalova290,265331.5606
Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiÇanakkale289,572335.956130
Yalova Üniversitesi (Arapça)Yalova288,637341.93055
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (M.T.O.K.)Balıkesir288,212344.6205
Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiMuğla287,573348.71172
Trabzon ÜniversitesiTrabzon287,223351.046135
Kahramanmaraş Sütçü İmam ÜniversitesiKahramanmaraş286,908353.107120
Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Arapça)Gaziantep285,546362.08815
Bandırma Onyedi Eylül ÜniversitesiBalıkesir285,008365.67145
Van Yüzüncü Yıl ÜniversitesiVan284,594368.402130
Dokuz Eylül Üniversitesi (M.T.O.K.)İzmir283,535375.57413
Balıkesir Üniversitesi (M.T.O.K.)Balıkesir283,250377.49711
Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiManisa283,177377.94980
İnönü ÜniversitesiMalatya282,955379.460125
Afyon Kocatepe Üniversitesi (M.T.O.K.)Afyonkarahisar282,081385.49910
Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (M.T.O.K.)Gaziantep280,628395.5049
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (M.T.O.K.)Osmaniye280,357397.4426
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (M.T.O.K.)Kahramanmaraş280,123399.08213
Hatay Mustafa Kemal ÜniversitesiHatay279,953400.30960
Dicle Üniversitesi (M.T.O.K.)Diyarbakır279,939400.39816
Çukurova Üniversitesi (M.T.O.K.)Adana279,666402.33413
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (M.T.O.K.)Çanakkale278,913407.65914
Düzce Üniversitesi (M.T.O.K.)Düzce278,910407.68011
Recep Tayyip Erdoğan ÜniversitesiRize278,631409.710120
Kütahya Dumlupınar ÜniversitesiKütahya278,229412.56490
Karamanoğlu Mehmetbey ÜniversitesiKaraman276,929421.93580
Afyon Kocatepe ÜniversitesiAfyonkarahisar276,394425.79990
Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Arapça) (M.T.O.K.)Gaziantep274,321441.1292
Fırat ÜniversitesiElazığ274,052443.134110
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (M.T.O.K.)Muğla273,395448.2608
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (M.T.O.K.)Kütahya272,673453.68410
Bilecik Şeyh Edebali ÜniversitesiBilecik272,545454.68780
Adıyaman ÜniversitesiAdıyaman272,137457.84680
Süleyman Demirel ÜniversitesiIsparta272,093458.161158
Sivas Cumhuriyet ÜniversitesiSivas271,879459.818135
Süleyman Demirel Üniversitesi (M.T.O.K.)Isparta271,865459.91718
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (M.T.O.K.)Sivas271,663461.49215
Harran Üniversitesi (M.T.O.K.)Şanlıurfa271,223464.83811
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (M.T.O.K.)Bilecik271,136465.5139
Mardin Artuklu Üniversitesi (M.T.O.K.)Mardin270,929467.1355
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (M.T.O.K.)İzmir270,907467.31313
Nevşehir Hacı Bektaş Veli ÜniversitesiNevşehir270,589469.80099
Manisa Celâl Bayar Üniversitesi (M.T.O.K.)Manisa270,445470.9659
Amasya Üniversitesi (M.T.O.K.)Amasya270,226472.71713
Sinop Üniversitesi (M.T.O.K.)Sinop270,222472.75111
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (M.T.O.K.)Van270,150473.29814
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (M.T.O.K.)Hatay269,240480.4787
Giresun Üniversitesi (M.T.O.K.)Giresun269,014482.32310
Aksaray Üniversitesi (M.T.O.K.)Aksaray268,056489.8699
Trakya ÜniversitesiEdirne267,891491.164100
Giresun ÜniversitesiGiresun265,687508.80790
Uşak Üniversitesi (M.T.O.K.)Uşak265,213512.57512
Kayseri ÜniversitesiKayseri264,935514.82990
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (M.T.O.K.)Nevşehir264,269520.37711
Fırat Üniversitesi (M.T.O.K.)Elazığ264,127521.54212
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (M.T.O.K.)Burdur262,928531.44512
Uşak ÜniversitesiUşak262,663533.634110
Sinop ÜniversitesiSinop262,611534.074100
İnönü Üniversitesi (M.T.O.K.)Malatya262,490535.10914
Kayseri Üniversitesi (M.T.O.K.)Kayseri262,073538.61610
Amasya ÜniversitesiAmasya261,125546.398120
Burdur Mehmet Akif Ersoy ÜniversitesiBurdur260,878548.468108
Hitit Üniversitesi (M.T.O.K.)Çorum260,236553.94612
Aksaray ÜniversitesiAksaray260,031555.77479
Zonguldak Bülent Ecevit ÜniversitesiZonguldak259,695558.527120
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (M.T.O.K.)Zonguldak258,997564.45913
Trakya Üniversitesi (M.T.O.K.)Edirne258,853565.68611
Karabük Üniversitesi (M.T.O.K.)Karabük258,604567.8169
Mardin Artuklu Üniversitesi (Arapça) (M.T.O.K.)Mardin258,001573.0606
Kırşehir Ahi Evran ÜniversitesiKırşehir257,887574.11469
Kastamonu Üniversitesi (M.T.O.K.)Kastamonu257,516577.37812
Bitlis Eren ÜniversitesiBitlis255,786592.32970
Siirt Üniversitesi (M.T.O.K.)Siirt254,806600.81911
Bitlis Eren Üniversitesi (M.T.O.K.)Bitlis254,178606.3278
Bartın Üniversitesi (M.T.O.K.)Bartın254,177606.3339
Karabük ÜniversitesiKarabük254,172606.39179
Mardin Artuklu Üniversitesi (Arapça)Mardin253,883608.91555
Kilis 7 Aralık ÜniversitesiKilis253,733610.183105
Siirt ÜniversitesiSiirt253,472612.45899
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (M.T.O.K.)Kırşehir253,130615.4848
Bartın ÜniversitesiBartın253,128615.51280
Hitit ÜniversitesiÇorum252,814618.296105
Kastamonu ÜniversitesiKastamonu252,648619.780108
Kırklareli ÜniversitesiKırklareli251,805627.09490
Bingöl ÜniversitesiBingöl251,573629.178100
Adıyaman Üniversitesi (M.T.O.K.)Adıyaman251,396630.6889
Yozgat Bozok Üniversitesi (M.T.O.K.)Yozgat251,073633.45712
Şırnak ÜniversitesiŞırnak251,001634.07259
Artvin Çoruh Üniversitesi (M.T.O.K.)Artvin250,925634.74010
Bingöl Üniversitesi (M.T.O.K.)Bingöl249,493647.40311
Bayburt Üniversitesi (M.T.O.K.)Bayburt249,276649.31016
Kırklareli Üniversitesi (M.T.O.K.)Kırklareli249,176650.20210
Yozgat Bozok ÜniversitesiYozgat249,172650.250105
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (M.T.O.K.)Erzincan248,899652.61216
Kilis 7 Aralık Üniversitesi (M.T.O.K.)Kilis248,382657.22312
Muş Alparslan ÜniversitesiMuş248,029660.338105
Artvin Çoruh ÜniversitesiArtvin247,742662.85190
Şırnak Üniversitesi (M.T.O.K.)Şırnak245,438683.0577
Erzincan Binali Yıldırım ÜniversitesiErzincan244,130694.779148
Muş Alparslan Üniversitesi (M.T.O.K.)Muş243,049704.42112
Gümüşhane Üniversitesi (M.T.O.K.)Gümüşhane242,187711.75413
Gümüşhane ÜniversitesiGümüşhane241,462718.048119
Hakkari Üniversitesi (M.T.O.K.)Hakkari241,160720.57411
Kafkas ÜniversitesiKars240,423726.848109
Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi238,530743.1835
Kafkas Üniversitesi (M.T.O.K.)Kars237,530751.91412
Bayburt ÜniversitesiBayburt237,045756.024140
Ardahan ÜniversitesiArdahan236,295762.40280
Iğdır ÜniversitesiIğdır232,383795.089120
Hakkari ÜniversitesiHakkari232,351795.376100
Iğdır Üniversitesi (M.T.O.K.)Iğdır232,199796.67313
Ardahan Üniversitesi (M.T.O.K.)Ardahan231,786800.0009
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi208,722960.1795
Necmettin Erbakan Üniversitesi (KKTC Uyruklu)Konya——1—
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (KKTC Uyruklu)Rize——1—
Yalova Üniversitesi (KKTC Uyruklu)Yalova——1—
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (Burslu)Kıbrıs——30
Yakın Doğu Üniversitesi (Burslu)Kıbrıs——90—

Sık sorulan sorular

İlahiyat en yüksek puanlı üniversite hangisi?

2026 yılında en öndeki taban sırası İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi İlahiyat (Burslu) programında oldu: 160. sıra, 496,046 puan.

İlahiyat en düşük puanla nereye girilir?

2026 yılında taban sırası en geride olan program Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İlahiyat oldu (960.179. sıra, 208,722 puan).

İlahiyat devlet üniversitelerinde kaçıncı sırayla girilir?

2026 yılında devlet üniversitelerindeki İlahiyat programlarının ortanca taban sırası 382.480 oldu; vakıf üniversitelerinde ortanca 29.254.

Kaç üniversitede İlahiyat var?

2026 tercih kılavuzunda 90 üniversitede 203 İlahiyat programı yer aldı; 5 tanesi kontenjanını dolduramadı.