İçeriğe geç
nereyegirerim

Afyon Kocatepe Üniversitesi Taban Puanları 2026

Afyonkarahisar · Devlet üniversitesi · 146 program

Program
146
68 lisans, 78 ön lisans
Kontenjan (2026)
5.041
En öndeki taban sırası
5.572
Özel Eğitim Öğretmenliği
Akademik kadro
811
304 prof., 171 doç., 336 dr. öğr. üyesi
Toplam kontenjan
5.1195.4444.9175.0412023202420252026

SAY programları (29)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
VeterinerAfyonkarahisar414,448100.17163
Elektrik-Elektronik MühendisliğiAfyonkarahisar376,653147.62254
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.)Afyonkarahisar356,354179.7206
Makine MühendisliğiAfyonkarahisar354,723182.60650
Kimya MühendisliğiAfyonkarahisar354,263183.38430
Bilgisayar MühendisliğiAfyonkarahisar351,536188.35780
Mekatronik MühendisliğiAfyonkarahisar342,069206.55045
Elektrik MühendisliğiAfyonkarahisar337,705215.40650
Metalurji ve Malzeme MühendisliğiAfyonkarahisar336,754217.47320
Otomotiv MühendisliğiAfyonkarahisar335,304220.50520
İnşaat MühendisliğiAfyonkarahisar331,100229.78120
Yazılım MühendisliğiAfyonkarahisar330,156231.91940
İlköğretim Matematik ÖğretmenliğiAfyonkarahisar328,540235.71320
Biyomedikal MühendisliğiAfyonkarahisar328,285236.31610
Gıda MühendisliğiAfyonkarahisar324,567244.99610
Harita MühendisliğiAfyonkarahisar314,029271.45710—
Veri Bilimi ve AnalitiğiAfyonkarahisar313,910271.78020—
Maden MühendisliğiAfyonkarahisar312,976274.23510—
Moleküler Biyoloji ve GenetikAfyonkarahisar308,643285.92440
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (M.T.O.K.)Afyonkarahisar307,865288.1384—
Malzeme Bilimi ve MühendisliğiAfyonkarahisar307,735288.49420—
KimyaAfyonkarahisar304,268298.53225
MatematikAfyonkarahisar293,276333.34450
Endüstriyel TasarımAfyonkarahisar266,990439.89350
Veteriner (KKTC Uyruklu)Afyonkarahisar257,948486.7171
Moleküler Biyoloji ve Genetik (KKTC Uyruklu)Afyonkarahisar203,331916.0582
Fen Bilgisi ÖğretmenliğiAfyonkarahisar——10—
Jeoloji MühendisliğiAfyonkarahisar——20—
Biyomedikal Mühendisliği (KKTC Uyruklu)Afyonkarahisar——1—

EA programları (23)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
HukukAfyonkarahisar417,41221.86270
Sınıf ÖğretmenliğiAfyonkarahisar370,27697.24945
PsikolojiAfyonkarahisar360,141120.99950
Rehberlik ve Psikolojik DanışmanlıkAfyonkarahisar356,504130.40440
Yönetim Bilişim SistemleriAfyonkarahisar352,774140.67560
İç Mimarlık ve Çevre TasarımıAfyonkarahisar336,611190.92336
Çocuk GelişimiAfyonkarahisar321,349251.94423
İşletme (İngilizce)Afyonkarahisar312,953292.25140
Sosyal HizmetAfyonkarahisar297,980377.00230
İşletmeAfyonkarahisar295,178394.85560
MaliyeAfyonkarahisar292,577411.89060
Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları (İngilizce)Afyonkarahisar286,789452.18330
Siyaset Bilimi ve Kamu YönetimiAfyonkarahisar284,879466.27050
İktisatAfyonkarahisar281,025495.43360
Uluslararası Ticaret ve FinansmanAfyonkarahisar277,431523.55975
Lojistik YönetimiAfyonkarahisar265,555624.79550
Muhasebe ve Finans YönetimiAfyonkarahisar265,022629.58930
Bankacılık ve SigortacılıkAfyonkarahisar264,862631.03825
SosyolojiAfyonkarahisar263,358644.78640
Turizm İşletmeciliğiAfyonkarahisar262,595651.96640
SigortacılıkAfyonkarahisar250,673769.02630
FelsefeAfyonkarahisar241,750862.94635
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (KKTC Uyruklu)Afyonkarahisar229,721993.7002

SÖZ programları (13)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
Özel Eğitim ÖğretmenliğiAfyonkarahisar423,3725.57225
Okul Öncesi ÖğretmenliğiAfyonkarahisar401,30014.65640
Türkçe ÖğretmenliğiAfyonkarahisar366,71150.16840
Gastronomi ve Mutfak SanatlarıAfyonkarahisar365,49452.10240
Sosyal Bilgiler ÖğretmenliğiAfyonkarahisar339,605109.74832
Türk Dili ve EdebiyatıAfyonkarahisar306,230241.54530
TarihAfyonkarahisar302,234262.45430
CoğrafyaAfyonkarahisar294,793304.12440
Sinema ve TelevizyonAfyonkarahisar287,864346.85840
İlahiyat (M.T.O.K.)Afyonkarahisar282,081385.49910
Sanat TarihiAfyonkarahisar279,706402.04822
İlahiyatAfyonkarahisar276,394425.79990
Çağdaş Türk Lehçeleri ve EdebiyatlarıAfyonkarahisar261,042547.07150

DİL programları (3)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
İngilizce Öğretmenliği (İngilizce)Afyonkarahisar414,94716.83536
İngilizce Mütercim ve TercümanlıkAfyonkarahisar393,93124.70230
Turizm RehberliğiAfyonkarahisar343,36345.95950

TYT programları (78)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
Çocuk GelişimiAfyonkarahisar316,686669.73232
Ceza İnfaz ve Güvenlik HizmetleriAfyonkarahisar313,341702.04135
ElektrikAfyonkarahisar312,612709.26445
İnsansız Araç TeknikerliğiAfyonkarahisar311,539719.93830—
Biyomedikal Cihaz TeknolojisiAfyonkarahisar311,238723.01735
Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar TeknolojisiAfyonkarahisar307,191764.73445
Raylı Sistemler Yol TeknolojisiAfyonkarahisar306,695769.90245
Büro Yönetimi ve Yönetici AsistanlığıAfyonkarahisar305,702780.60140
AşçılıkAfyonkarahisar305,701780.61555
Laborant ve Veteriner SağlıkAfyonkarahisar303,271806.98035
Büyük Veri AnalistliğiAfyonkarahisar301,890822.34235
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıAfyonkarahisar301,597825.63727
Çocuk GelişimiAfyonkarahisar299,922844.50032
Laborant ve Veteriner SağlıkAfyonkarahisar297,912867.35535
Elektronik TeknolojisiAfyonkarahisar297,732869.40435
Gıda TeknolojisiAfyonkarahisar295,446896.17830
Laborant ve Veteriner SağlıkAfyonkarahisar293,776915.86635
İç Mekan TasarımıAfyonkarahisar293,543918.69532
Oyun Geliştirme ve ProgramlamaAfyonkarahisar292,307933.54035
AşçılıkAfyonkarahisar287,604990.39345
İşletme YönetimiAfyonkarahisar285,8751.012.21140
Büro Yönetimi ve Yönetici AsistanlığıAfyonkarahisar284,7881.025.88125
İnşaat TeknolojisiAfyonkarahisar284,7001.026.93345
Turizm ve Otel İşletmeciliğiAfyonkarahisar282,4841.054.99135
Bankacılık ve SigortacılıkAfyonkarahisar282,1611.059.05030
Harita ve KadastroAfyonkarahisar280,5221.079.88025
Bilgisayar ProgramcılığıAfyonkarahisar280,3581.081.93765
Harita ve KadastroAfyonkarahisar280,0141.086.38325
ElektrikAfyonkarahisar279,3761.094.55145
Gıda TeknolojisiAfyonkarahisar279,0331.098.95925
Kimya TeknolojisiAfyonkarahisar278,3461.108.00625
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıAfyonkarahisar277,1751.123.36523
Bilgisayar ProgramcılığıAfyonkarahisar275,5281.145.18535
Bilgisayar ProgramcılığıAfyonkarahisar274,8831.153.74555
Alternatif Enerji Kaynakları TeknolojisiAfyonkarahisar274,3091.161.26245
ElektrikAfyonkarahisar274,2851.161.57845
Otonom Sistemler TeknikerliğiAfyonkarahisar274,2851.161.57845
Otomotiv TeknolojisiAfyonkarahisar273,2951.174.74035
Mimari RestorasyonAfyonkarahisar273,2481.175.38445
PazarlamaAfyonkarahisar273,1121.177.26335
Bilgisayar ProgramcılığıAfyonkarahisar272,9021.180.10155
Sağlık Turizmi İşletmeciliğiAfyonkarahisar271,5781.197.72727
Bilgisayar ProgramcılığıAfyonkarahisar271,0721.204.66855
ElektrikAfyonkarahisar270,8771.207.34345
Gıda TeknolojisiAfyonkarahisar270,5651.211.59125
İnsan Kaynakları YönetimiAfyonkarahisar269,8461.221.25227
Bankacılık ve SigortacılıkAfyonkarahisar269,3931.227.39130
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıAfyonkarahisar269,3551.227.89123
İş Makineleri OperatörlüğüAfyonkarahisar267,6321.251.57630
Bankacılık ve SigortacılıkAfyonkarahisar267,2371.257.05730
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıAfyonkarahisar266,8151.262.83918
Çağrı Merkezi HizmetleriAfyonkarahisar266,4961.267.16835
İşletme YönetimiAfyonkarahisar264,7771.291.07425
Makine Resim ve KonstrüksiyonuAfyonkarahisar263,9391.302.69830
Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi SistemleriAfyonkarahisar263,6291.306.93030—
Mermer TeknolojisiAfyonkarahisar262,9831.315.94725
İnşaat TeknolojisiAfyonkarahisar262,6521.320.60735
Yenilenebilir Enerji TeknikerliğiAfyonkarahisar261,7561.333.10635
Dış TicaretAfyonkarahisar261,7461.333.23425
Gıda TeknolojisiAfyonkarahisar261,6321.334.80525
Bankacılık ve SigortacılıkAfyonkarahisar260,7921.346.40730
Yapı DenetimiAfyonkarahisar260,2811.353.52520
Dış TicaretAfyonkarahisar260,0411.356.99325
Halkla İlişkiler ve TanıtımAfyonkarahisar259,6611.362.37335
İnşaat TeknolojisiAfyonkarahisar258,7851.374.51130
Dış TicaretAfyonkarahisar257,0281.399.38835
ReklamcılıkAfyonkarahisar254,8531.429.98823
Et ve Ürünleri TeknolojisiAfyonkarahisar254,6661.432.57625
Akıllı Sera TeknolojileriAfyonkarahisar254,0831.440.91335
Otobüs KaptanlığıAfyonkarahisar253,6941.446.22625
Moda TasarımıAfyonkarahisar253,6101.447.46525
İnternet ve Ağ TeknolojileriAfyonkarahisar252,5921.462.01955
Kaynak TeknolojisiAfyonkarahisar251,5631.476.80845
Doğalgaz ve Tesisatı TeknolojisiAfyonkarahisar250,6201.490.24825
Kuyumculuk ve Takı TasarımıAfyonkarahisar247,1841.539.27630
Tarım Makineleri ve TeknolojileriAfyonkarahisar246,2301.552.95135
Mermer TeknolojisiAfyonkarahisar243,2501.595.49725
Tekstil ve Halı MakineleriAfyonkarahisar233,5891.732.95235—

Sıranla bu üniversitede nereye girebileceğini gör →

Sık sorulan sorular

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin en yüksek puanlı bölümü hangisi?

2026 yerleştirmesinde en önde başarı sırasıyla girilen program Özel Eğitim Öğretmenliği (SÖZ, 5.572. sıra) oldu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin en düşük puanlı bölümü hangisi?

2026 yılında taban sırası en geride olan program Tekstil ve Halı Makineleri (TYT, 1.732.952. sıra, 233,589 puan) oldu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi kontenjanı kaç?

2026 yılında 146 programın genel kontenjanı toplam 5.041; bunların 68 tanesi lisans programıdır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi devlet mi vakıf mı?

Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyonkarahisar ilinde bulunan bir devlet üniversitesidir.