İçeriğe geç
nereyegirerim

Akdeniz Üniversitesi Taban Puanları 2026

Antalya · Devlet üniversitesi · 197 program

Program
197
100 lisans, 97 ön lisans
Kontenjan (2026)
7.752
En öndeki taban sırası
2.749
Özel Eğitim Öğretmenliği
Akademik kadro
1.326
647 prof., 320 doç., 359 dr. öğr. üyesi
Toplam kontenjan
10.61810.1648.2607.7522023202420252026

SAY programları (40)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
TıpAntalya520,7257.022300
Diş HekimliğiAntalya493,67924.46475
Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği (İngilizce)Antalya466,37948.21430
Elektrik-Elektronik MühendisliğiAntalya457,35256.69060
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)Antalya455,46058.48380
Makine MühendisliğiAntalya433,96279.45160
HemşirelikAntalya429,67283.872180
MimarlıkAntalya405,235110.59840
HemşirelikAntalya399,454117.61625
İnşaat MühendisliğiAntalya386,057134.66340
İlköğretim Matematik ÖğretmenliğiAntalya372,608153.66930
Fizyoterapi ve RehabilitasyonAntalya371,937154.73530
Beslenme ve DiyetetikAntalya368,038160.76430
KimyaAntalya362,739169.06720
Gıda MühendisliğiAntalya355,624180.97940
Bitki KorumaAntalya355,329181.52330
MatematikAntalya353,726184.32050
İç MimarlıkAntalya344,857200.92441
Çevre MühendisliğiAntalya332,182227.35925
Uzay Bilimleri ve TeknolojileriAntalya325,544242.61427
Jeoloji MühendisliğiAntalya320,613254.64320
BiyolojiAntalya318,510259.88740
FizikAntalya318,104260.92525
Bahçe BitkileriAntalya316,011266.25330
Peyzaj MimarlığıAntalya313,683272.38235
Şehir ve Bölge PlanlamaAntalya306,417292.33130
Tarım Makineleri ve Teknolojileri MühendisliğiAntalya305,868293.95925
Kimya (KKTC Uyruklu)Antalya304,806297.0111
GerontolojiAntalya302,281304.62740
Tarla BitkileriAntalya297,146320.55530
Tarımsal BiyoteknolojiAntalya296,000324.32630
Toprak Bilimi ve Bitki BeslemeAntalya293,844331.44830
Matematik (KKTC Uyruklu)Antalya289,804345.4111—
Su Ürünleri MühendisliğiAntalya279,610383.85535
Tarımsal Yapılar ve SulamaAntalya276,706395.94035
Fizik (KKTC Uyruklu)Antalya275,730400.1121
ZootekniAntalya273,978407.65830
Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği (KKTC Uyruklu)Antalya240,139601.6311—
Fen Bilgisi ÖğretmenliğiAntalya——35—
Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Uyruklu)Antalya——1—

EA programları (30)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
HukukAntalya439,1478.102100
Yönetim Bilişim SistemleriAntalya401,36540.99255
PsikolojiAntalya400,86941.70845
Sınıf ÖğretmenliğiAntalya393,96652.17235
Rehberlik ve Psikolojik DanışmanlıkAntalya382,99471.38230
Yönetim Bilişim SistemleriAntalya373,04291.16530
İşletmeAntalya357,122128.77360
Uluslararası Ticaret ve LojistikAntalya356,080131.55350
Uluslararası İlişkilerAntalya352,050142.72230
İktisatAntalya350,135148.18060
Denizcilik İşletmeleri YönetimiAntalya349,629149.61250
Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları (İngilizce)Antalya344,702164.24720
MaliyeAntalya343,314168.70150
Siyaset Bilimi ve Kamu YönetimiAntalya342,190172.20260
Turizm İşletmeciliğiAntalya336,184192.46340
EkonometriAntalya334,690197.78640
Çocuk GelişimiAntalya332,543205.70225
Finans ve BankacılıkAntalya331,302210.50250
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileriAntalya330,634213.11740
Sosyal HizmetAntalya318,086267.01450
SosyolojiAntalya317,356270.42140
Tarım EkonomisiAntalya316,017277.09830
Ekonomi ve FinansAntalya307,636320.62030
ArkeolojiAntalya303,095346.19230
Turizm İşletmeciliğiAntalya302,059352.23940
FelsefeAntalya295,351393.72835
Turizm İşletmeciliğiAntalya295,218394.58030
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (KKTC Uyruklu)Antalya253,862736.8151—
Ekonometri (KKTC Uyruklu)Antalya234,872937.6951—
Sınıf Öğretmenliği (KKTC Uyruklu)Antalya——1—

SÖZ programları (18)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
Özel Eğitim ÖğretmenliğiAntalya438,1192.74930
Gastronomi ve Mutfak SanatlarıAntalya428,7524.33030
Okul Öncesi ÖğretmenliğiAntalya415,5307.97030
Gastronomi ve Mutfak SanatlarıAntalya400,85714.92540
Türkçe ÖğretmenliğiAntalya391,18321.77850
TarihAntalya376,57336.49530
Radyo, Televizyon ve SinemaAntalya372,25542.03736
Sosyal Bilgiler ÖğretmenliğiAntalya371,16343.54530
Halkla İlişkiler ve TanıtımAntalya365,60551.92040
Türk Dili ve EdebiyatıAntalya361,28759.31130
ReklamcılıkAntalya354,07773.50559
GazetecilikAntalya347,91687.51240
CoğrafyaAntalya347,13489.39840
Sanat TarihiAntalya346,25291.64930
Rekreasyon YönetimiAntalya343,84497.77730
İlahiyatAntalya325,174157.977100
İlahiyat (M.T.O.K.)Antalya315,013199.75611
Rekreasyon YönetimiAntalya311,648215.22740

DİL programları (12)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
İngilizce ÖğretmenliğiAntalya446,5318.15036
İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce)Antalya432,65511.53250
İngilizce Mütercim ve Tercümanlık (İngilizce)Antalya418,78815.59840
Alman Dili ve EdebiyatıAntalya410,54918.36130
Turizm RehberliğiAntalya407,96919.28755
Rus Dili ve EdebiyatıAntalya407,09519.63540
Almanca Mütercim ve Tercümanlık (Almanca)Antalya397,19623.41440
Turizm RehberliğiAntalya380,50130.18860
Latin Dili ve EdebiyatıAntalya376,70131.75520
Eski Yunan Dili ve EdebiyatıAntalya358,96139.29130
Alman Dili ve Edebiyatı (KKTC Uyruklu)Antalya——1—
Rus Dili ve Edebiyatı (KKTC Uyruklu)Antalya——1

TYT programları (97)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
İlk ve Acil YardımAntalya399,222194.49136
Tıbbi Görüntüleme TeknikleriAntalya397,284200.60430
Tıbbi Dokümantasyon ve SekreterlikAntalya373,745288.77430
Tıbbi Laboratuvar TeknikleriAntalya372,466294.51143
FizyoterapiAntalya368,502312.39730
Bilgisayar ProgramcılığıAntalya363,642335.83250
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliğiAntalya359,582356.89635
RadyoterapiAntalya356,102376.08520
Robotik ve Yapay ZekaAntalya354,037387.85760
DiyalizAntalya353,282392.27750
ElektrikAntalya350,726407.57555
Sivil Savunma ve İtfaiyecilikAntalya346,833432.00560
Çocuk GelişimiAntalya346,611433.45027
Turizm ve Otel İşletmeciliğiAntalya344,289448.90430
MakineAntalya342,216462.74950
Otomotiv TeknolojisiAntalya341,510467.52930
İnşaat TeknolojisiAntalya338,537488.57540
Biyomedikal Cihaz TeknolojisiAntalya337,298497.60835
Kontrol ve Otomasyon TeknolojisiAntalya335,720509.15645
Bankacılık ve SigortacılıkAntalya335,570510.30830
Yaşlı BakımıAntalya335,313512.25130
OptisyenlikAntalya334,718516.63850
Elektronik TeknolojisiAntalya332,991529.81250
Harita ve KadastroAntalya332,135536.61530
AşçılıkAntalya331,508541.36660
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıAntalya331,092544.68027
Bilgisayar ProgramcılığıAntalya328,941562.15460
İşletme YönetimiAntalya328,006569.80235
Sosyal HizmetlerAntalya325,076594.17140
Sivil Savunma ve İtfaiyecilikAntalya323,965603.79030
Deniz ve Liman İşletmeciliğiAntalya322,305618.30335
Turizm ve Seyahat HizmetleriAntalya322,037620.75130
Çocuk GelişimiAntalya319,827640.59036
Elektronik Haberleşme TeknolojisiAntalya319,681641.91650
Turizm ve Otel İşletmeciliğiAntalya319,099647.25830
AşçılıkAntalya318,975648.38270
PazarlamaAntalya317,067666.19730
Çocuk GelişimiAntalya316,524671.31132
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon GüvenliğiAntalya314,921686.70850
Ofis Teknolojileri ve Veri YönetimiAntalya313,811697.40635
Medya ve İletişimAntalya313,659698.91590
Bilgisayar ProgramcılığıAntalya313,417701.28155
Sağlık Kurumları İşletmeciliğiAntalya312,048714.85135
Pastacılık ve EkmekçilikAntalya311,201723.40530
Yapı DenetimiAntalya310,213733.35650
Halkla İlişkiler ve TanıtımAntalya310,080734.73380
İklimlendirme ve Soğutma TeknolojisiAntalya308,997745.67440
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıAntalya308,775747.94827
Turist RehberliğiAntalya307,088765.75480
Turizm ve Otel İşletmeciliğiAntalya306,954767.15430
Gıda TeknolojisiAntalya306,455772.38235
Turizm ve Seyahat HizmetleriAntalya305,019787.95825
Grafik TasarımıAntalya304,863789.62760
Organik TarımAntalya304,230796.46760
Dış TicaretAntalya303,960799.33940
Çağrı Merkezi HizmetleriAntalya303,271806.97660
Özel Güvenlik ve KorumaAntalya303,073809.19455
Çevre Koruma ve KontrolAntalya302,168819.19745
Coğrafi Bilgi SistemleriAntalya301,841822.88050
Turizm ve Otel İşletmeciliğiAntalya300,711835.47330
İşletme YönetimiAntalya300,434838.63235
Doğalgaz ve Tesisatı TeknolojisiAntalya298,895856.23740
Mimari RestorasyonAntalya298,438861.36045
Moda TasarımıAntalya297,757869.12940
İlk ve Acil Yardım (KKTC Uyruklu)Antalya297,131876.3221
Bilgisayar ProgramcılığıAntalya295,852891.40550
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıAntalya293,045924.62927
Turizm ve Otel İşletmeciliği (Uzaktan Öğretim)Antalya291,362944.75185
PazarlamaAntalya288,905974.45540
Bilgisayar Programcılığı (KKTC Uyruklu)Antalya288,719976.6951
Elektronik TeknolojisiAntalya288,426980.22640
Halkla İlişkiler ve TanıtımAntalya287,565990.88260
Sahne ve Dekor TasarımıAntalya285,9561.011.18825
İşletme YönetimiAntalya285,4511.017.42535
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıAntalya285,4331.017.65327
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıAntalya284,7451.026.41827
Elektronik Haberleşme TeknolojisiAntalya284,0171.035.48335
İşletme YönetimiAntalya278,5331.105.51235
Organik TarımAntalya276,5111.132.13240
Peyzaj ve Süs Bitkileri YetiştiriciliğiAntalya276,3921.133.69530
İkram HizmetleriAntalya275,7471.142.28445
PazarlamaAntalya275,2141.149.35225
Bahçe TarımıAntalya275,1491.150.20040
Elektrikli Cihaz TeknolojisiAntalya273,4871.172.19430
Tekstil TeknolojisiAntalya273,1491.176.75330
Geleneksel El SanatlarıAntalya271,7531.195.35530
Çim Alan Tesisi ve YönetimiAntalya266,0131.273.89530
SeracılıkAntalya265,8611.275.99940
Bahçe TarımıAntalya263,6721.306.34235
Tıbbi ve Aromatik BitkilerAntalya261,8451.331.85730
Bahçe TarımıAntalya258,7241.375.42635
MantarcılıkAntalya256,2571.410.21625
Tarım Makineleri ve TeknolojileriAntalya255,5471.420.18635
Meyve ve Sebze İşleme TeknolojisiAntalya254,5741.433.91525
Bahçe TarımıAntalya253,9421.442.84330
SeracılıkAntalya252,6791.460.78330
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi (KKTC Uyruklu)Antalya——1—

Sıranla bu üniversitede nereye girebileceğini gör →

Sık sorulan sorular

Akdeniz Üniversitesi’nin en yüksek puanlı bölümü hangisi?

2026 yerleştirmesinde en önde başarı sırasıyla girilen program Özel Eğitim Öğretmenliği (SÖZ, 2.749. sıra) oldu.

Akdeniz Üniversitesi’nin en düşük puanlı bölümü hangisi?

2026 yılında taban sırası en geride olan program Seracılık (TYT, 1.460.783. sıra, 252,679 puan) oldu.

Akdeniz Üniversitesi kontenjanı kaç?

2026 yılında 197 programın genel kontenjanı toplam 7.752; bunların 100 tanesi lisans programıdır.

Akdeniz Üniversitesi devlet mi vakıf mı?

Akdeniz Üniversitesi Antalya ilinde bulunan bir devlet üniversitesidir.