İçeriğe geç
nereyegirerim

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Taban Puanları 2026

Hatay · Devlet üniversitesi · 113 program

Program
113
46 lisans, 67 ön lisans
Kontenjan (2026)
3.250
En öndeki taban sırası
5.622
Özel Eğitim Öğretmenliği
Akademik kadro
624
219 prof., 137 doç., 268 dr. öğr. üyesi
Toplam kontenjan
2.3102.7433.0133.2502023202420252026

SAY programları (19)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
TıpHatay499,83119.806100
Diş HekimliğiHatay479,98535.97736
HemşirelikHatay396,164121.75280
VeterinerHatay388,134131.88950
İlköğretim Matematik ÖğretmenliğiHatay327,972237.02335
Fizyoterapi ve RehabilitasyonHatay318,250260.54430
MatematikHatay303,075302.18616
KimyaHatay293,266333.38512
Bitki KorumaHatay283,460368.92930
Acil Yardım ve Afet YönetimiHatay278,229389.45930
Bahçe BitkileriHatay266,527442.08720
BiyolojiHatay265,988444.67616
Peyzaj MimarlığıHatay255,655499.67120
Tarla BitkileriHatay253,362513.05620
Biyosistem MühendisliğiHatay249,192539.06925
Toprak Bilimi ve Bitki BeslemeHatay244,142572.98920
ZootekniHatay235,183639.24220
Fen Bilgisi ÖğretmenliğiHatay——10—
MimarlıkHatay——20—

EA programları (12)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
Sınıf ÖğretmenliğiHatay371,51194.51640
Rehberlik ve Psikolojik DanışmanlıkHatay348,128154.00845
Yönetim Bilişim SistemleriHatay328,633221.04140
MaliyeHatay284,223471.09540
İşletmeHatay284,211471.19440
Siyaset Bilimi ve Kamu YönetimiHatay273,947551.92650
Tarım EkonomisiHatay270,646579.74630
İktisatHatay267,237609.66260
Uluslararası İlişkilerHatay264,884630.85830
SosyolojiHatay250,702768.74030
ArkeolojiHatay235,901926.47920
AntropolojiHatay234,470941.98920

SÖZ programları (13)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
Özel Eğitim ÖğretmenliğiHatay423,1735.62230
Türkçe ÖğretmenliğiHatay378,12134.66020
Gastronomi ve Mutfak SanatlarıHatay346,02292.19025
Sosyal Bilgiler ÖğretmenliğiHatay342,829100.59820
Türk Dili ve EdebiyatıHatay312,446211.52620
CoğrafyaHatay290,601329.40630
TarihHatay286,556355.40524
İlahiyatHatay279,953400.30960
Radyo, Televizyon ve SinemaHatay276,650423.91732
Halkla İlişkiler ve TanıtımHatay275,417432.94935
İlahiyat (M.T.O.K.)Hatay269,240480.4787
GazetecilikHatay260,077555.36935
Sanat TarihiHatay255,506594.74022

DİL programları (2)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
İngilizce ÖğretmenliğiHatay401,89721.58027
İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce)Hatay387,33827.43020

TYT programları (67)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
Tıbbi Görüntüleme TeknikleriHatay375,644280.67522
İlk ve Acil YardımHatay374,456285.71827
AnesteziHatay363,503336.54832
Ağız ve Diş SağlığıHatay359,327358.24018
Tıbbi Laboratuvar TeknikleriHatay355,866377.42621
Tıbbi Dokümantasyon ve SekreterlikHatay354,091387.56030
Diş Protez TeknolojisiHatay339,348482.74525
OptisyenlikHatay331,145544.22325
Eczane HizmetleriHatay328,780563.49826
Çocuk GelişimiHatay321,300627.24918
İş ve Uğraşı TerapisiHatay317,062666.24525
Evde Hasta BakımıHatay316,920667.56225
Yaşlı BakımıHatay316,064675.76435
Sağlık Bilgi Sistemleri TeknikerliğiHatay315,877677.55325
Bilgisayar ProgramcılığıHatay307,441762.07135
AşçılıkHatay306,784768.93825
Laborant ve Veteriner SağlıkHatay303,784801.26625
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıHatay302,311817.57518
ElektrikHatay300,080842.70425
Çocuk GelişimiHatay295,579894.60627
Harita ve KadastroHatay295,254898.47125
Biyomedikal Cihaz TeknolojisiHatay293,570918.38825
Özel Güvenlik ve KorumaHatay290,720952.56425
Çocuk Koruma ve Bakım HizmetleriHatay289,878962.71725
İnşaat TeknolojisiHatay289,755964.22825
Sosyal HizmetlerHatay287,764988.34635
Dış TicaretHatay283,6021.040.80125
Elektronik TeknolojisiHatay282,9981.048.42225
Bilgisayar TeknolojisiHatay281,9421.061.76435
LojistikHatay279,3351.095.04625
Turizm ve Otel İşletmeciliğiHatay278,9341.100.34925
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıHatay276,1721.136.65218
Bankacılık ve SigortacılıkHatay275,1151.150.68330
Grafik TasarımıHatay275,0901.151.00635
Ofis Teknolojileri ve Veri YönetimiHatay273,1031.177.39725
Sosyal GüvenlikHatay271,1671.203.31836
Turizm ve Seyahat HizmetleriHatay270,6981.209.79925
Kurumsal Bilişim UzmanlığıHatay270,3891.213.96125
Kimya TeknolojisiHatay270,2121.216.35525
Gıda TeknolojisiHatay269,7951.221.92625
Bankacılık ve SigortacılıkHatay269,5971.224.59830
Bilgisayar ProgramcılığıHatay269,5511.225.19545
Arka-Yüz Yazılım GeliştirmeHatay269,1831.230.22725
PazarlamaHatay268,9611.233.25625
Bitki KorumaHatay268,7331.236.38515
Mimari RestorasyonHatay267,2881.256.31835
Emlak YönetimiHatay266,6071.265.58920
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıHatay264,8091.290.61827
Bilgisayar TeknolojisiHatay264,6441.292.91325
Bilişim Güvenliği TeknolojisiHatay263,4071.310.06825
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıHatay263,3851.310.36818
Dış TicaretHatay260,7671.346.75725
Medya ve İletişimHatay260,4991.350.47730
Ofis Teknolojileri ve Veri YönetimiHatay258,3641.380.49925
Mimari Dekoratif SanatlarHatay257,9381.386.47125
LojistikHatay253,9711.442.46135
Dış TicaretHatay253,6311.447.13725
LojistikHatay252,6571.461.09255
Dış TicaretHatay252,5761.462.24345
Çevresel Ölçüm ve İzleme Sistemleri TeknikerliğiHatay251,0551.484.07525
Eser KorumaHatay249,2921.509.15225
Oyun Geliştirme ve ProgramlamaHatay248,3451.522.64030—
Su ve Atık Yönetimi TeknikerliğiHatay245,1751.567.95425
Dijital Tarım TeknolojileriHatay245,0401.569.81125
Tıbbi ve Aromatik BitkilerHatay244,6871.574.95425
Akıllı Sera TeknolojileriHatay243,6161.590.28425
Zeytincilik ve Zeytin İşleme TeknolojisiHatay237,0451.684.28925—

Sıranla bu üniversitede nereye girebileceğini gör →

Sık sorulan sorular

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin en yüksek puanlı bölümü hangisi?

2026 yerleştirmesinde en önde başarı sırasıyla girilen program Özel Eğitim Öğretmenliği (SÖZ, 5.622. sıra) oldu.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin en düşük puanlı bölümü hangisi?

2026 yılında taban sırası en geride olan program Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi (TYT, 1.684.289. sıra, 237,045 puan) oldu.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi kontenjanı kaç?

2026 yılında 113 programın genel kontenjanı toplam 3.250; bunların 46 tanesi lisans programıdır.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi devlet mi vakıf mı?

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay ilinde bulunan bir devlet üniversitesidir.