İçeriğe geç
nereyegirerim

Mardin Artuklu Üniversitesi Taban Puanları 2026

Mardin · Devlet üniversitesi · 71 program

Program
71
35 lisans, 36 ön lisans
Kontenjan (2026)
2.469
En öndeki taban sırası
20.844
Tıp
Akademik kadro
520
105 prof., 134 doç., 281 dr. öğr. üyesi
Toplam kontenjan
2.5752.8102.7542.4692023202420252026

SAY programları (7)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
TıpMardin498,38820.84460
HemşirelikMardin420,71793.29960
EbelikMardin365,526164.57260
Bilgisayar MühendisliğiMardin325,441242.85725
Beslenme ve DiyetetikMardin304,371298.21120
Tarla BitkileriMardin248,159545.75930
MimarlıkMardin——20—

EA programları (11)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
PsikolojiMardin350,443147.31840
İşletmeMardin274,210549.59430
AntropolojiMardin265,541624.91025
İktisatMardin263,071647.50530
Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları (İngilizce)Mardin261,926658.29530
SosyolojiMardin254,289732.45320
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkilerMardin253,993735.45830
ArkeolojiMardin243,132848.10324
Turizm İşletmeciliğiMardin239,402888.09640
FelsefeMardin230,417986.34935
Kuyumculuk ve Mücevher TasarımıMardin227,3421.019.49530

SÖZ programları (12)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
Gastronomi ve Mutfak SanatlarıMardin349,43583.77940
Kürt Dili ve EdebiyatıMardin313,940204.63035
İlahiyatMardin308,789228.91845
TarihMardin294,306307.03920
Türk Dili ve EdebiyatıMardin293,096314.22030
Radyo, Televizyon ve SinemaMardin273,879444.48936
İlahiyat (M.T.O.K.)Mardin270,929467.1355
Sanat TarihiMardin264,405519.20022
İlahiyat (Arapça) (M.T.O.K.)Mardin258,001573.0606
İlahiyat (Arapça)Mardin253,883608.91555
Süryani Dili ve EdebiyatıMardin242,718707.31620
Tarih (Arapça)Mardin235,710767.37430

DİL programları (5)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce)Mardin369,66134.71530
İngilizce Mütercim ve TercümanlıkMardin353,66741.54660
Turizm RehberliğiMardin308,33661.72540
Arap Dili ve EdebiyatıMardin244,24195.60650
Fars Dili ve EdebiyatıMardin198,648121.99220

TYT programları (36)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
İlk ve Acil YardımMardin374,883283.88841
Tıbbi Laboratuvar TeknikleriMardin356,162375.75034
Tıbbi Dokümantasyon ve SekreterlikMardin355,042382.17130
Diş Protez TeknolojisiMardin343,109456.66825
Evde Hasta BakımıMardin335,223512.95235
Yaşlı BakımıMardin320,093638.12035
Çocuk GelişimiMardin317,021666.61427
Bilgisayar ProgramcılığıMardin305,017787.98935
Çocuk GelişimiMardin304,522793.32027
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıMardin296,097888.53827
Sosyal HizmetlerMardin294,390908.61035
ElektrikMardin290,744952.29635
AşçılıkMardin288,581978.32935
Sosyal Hizmetler (Uzaktan Öğretim)Mardin287,891986.76955
Tıbbi Tanıtım ve PazarlamaMardin286,4601.004.72845
Bilgisayar ProgramcılığıMardin283,8161.038.00835
İnşaat TeknolojisiMardin282,8221.050.75135
ElektrikMardin282,5421.054.25535
Turizm ve Otel İşletmeciliğiMardin278,8301.101.67535
Sosyal HizmetlerMardin277,2961.121.71435
Harita ve KadastroMardin276,7231.129.33925
Bankacılık ve SigortacılıkMardin274,4141.159.96030
İşletme YönetimiMardin274,2111.162.60235
Mimari RestorasyonMardin271,0671.204.72735
Elektronik TeknolojisiMardin267,7891.249.47535
MakineMardin266,7321.263.91835
Bilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)Mardin264,0571.301.069100
Bilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)Mardin263,0931.314.40175
Kuyumculuk ve Takı TasarımıMardin259,9781.357.89035
Dış TicaretMardin259,8211.360.07335
Halkla İlişkiler ve TanıtımMardin258,3291.380.98135
Tespih Tasarımı ve İmalatıMardin256,4301.407.86020—
Ofis Teknolojileri ve Veri YönetimiMardin255,8161.416.33835
Turizm ve Seyahat HizmetleriMardin255,6071.419.33330
Kültürel Miras ve TurizmMardin250,3961.493.43025
Doğal Yapı Taşları TeknolojisiMardin249,1831.510.71935

Sıranla bu üniversitede nereye girebileceğini gör →

Sık sorulan sorular

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin en yüksek puanlı bölümü hangisi?

2026 yerleştirmesinde en önde başarı sırasıyla girilen program Tıp (SAY, 20.844. sıra) oldu.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin en düşük puanlı bölümü hangisi?

2026 yılında taban sırası en geride olan program Doğal Yapı Taşları Teknolojisi (TYT, 1.510.719. sıra, 249,183 puan) oldu.

Mardin Artuklu Üniversitesi kontenjanı kaç?

2026 yılında 71 programın genel kontenjanı toplam 2.469; bunların 35 tanesi lisans programıdır.

Mardin Artuklu Üniversitesi devlet mi vakıf mı?

Mardin Artuklu Üniversitesi Mardin ilinde bulunan bir devlet üniversitesidir.