İçeriğe geç
nereyegirerim

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Taban Puanları 2026

Osmaniye · Devlet üniversitesi · 76 program

Program
76
38 lisans, 38 ön lisans
Kontenjan (2026)
2.751
En öndeki taban sırası
36.919
İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce)
Akademik kadro
364
54 prof., 105 doç., 205 dr. öğr. üyesi
Toplam kontenjan
2.4852.9902.8292.7512023202420252026

SAY programları (16)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
HemşirelikOsmaniye393,488125.08075
EbelikOsmaniye359,385174.59660
Elektrik-Elektronik MühendisliğiOsmaniye333,784223.74315
Makine MühendisliğiOsmaniye332,019227.70810
Endüstri MühendisliğiOsmaniye327,640237.76130
İnşaat MühendisliğiOsmaniye323,336247.99310
Bilgisayar MühendisliğiOsmaniye320,503254.91880
Fizyoterapi ve RehabilitasyonOsmaniye312,943274.33326
Beslenme ve DiyetetikOsmaniye303,846299.85520
MatematikOsmaniye283,488368.81930
GerontolojiOsmaniye281,024378.27730
KimyaOsmaniye270,724422.17920
FizikOsmaniye257,984486.50816
BiyolojiOsmaniye253,016515.17728
Gıda TeknolojisiOsmaniye224,726726.46845
Harita MühendisliğiOsmaniye——10—

EA programları (13)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
Yönetim Bilişim SistemleriOsmaniye324,518238.10560
İç Mimarlık ve Çevre TasarımıOsmaniye323,660241.88036
Çocuk GelişimiOsmaniye321,730250.29223
Sosyal HizmetOsmaniye301,724354.17726
Sağlık YönetimiOsmaniye289,735431.40832
İşletmeOsmaniye267,524607.09850
Uluslararası Ticaret ve LojistikOsmaniye264,069638.23750
Siyaset Bilimi ve Kamu YönetimiOsmaniye260,779669.30460
Uluslararası İlişkilerOsmaniye256,911706.61335
İktisatOsmaniye255,361721.72940
Bilgi ve Belge YönetimiOsmaniye247,698799.98540
ArkeolojiOsmaniye235,407931.94124
Organik Tarım İşletmeciliğiOsmaniye225,2901.041.87145

SÖZ programları (7)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
Gastronomi ve Mutfak SanatlarıOsmaniye325,886155.31855
İlahiyatOsmaniye291,371324.72855
Türk Dili ve EdebiyatıOsmaniye287,332350.35324
TarihOsmaniye281,825387.31524
İlahiyat (M.T.O.K.)Osmaniye280,357397.4426
CoğrafyaOsmaniye273,807445.06935
Rekreasyon YönetimiOsmaniye251,770627.40340

DİL programları (2)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce)Osmaniye364,46036.91940
İngilizce Mütercim ve TercümanlıkOsmaniye360,59338.53660

TYT programları (38)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
İlk ve Acil YardımOsmaniye374,817284.15827
FizyoterapiOsmaniye335,364511.86841
Eczane HizmetleriOsmaniye334,646517.17426
Laborant ve Veteriner SağlıkOsmaniye315,202684.05035
Çocuk GelişimiOsmaniye314,332692.40527
Yaşlı BakımıOsmaniye312,241712.93435
Sağlık Bilgi Sistemleri TeknikerliğiOsmaniye304,481793.74835
Laboratuvar TeknolojisiOsmaniye303,673802.46535
Bilgisayar ProgramcılığıOsmaniye302,828811.81435
Harita ve KadastroOsmaniye298,933855.77925
Raylı Sistemler İşletmeciliğiOsmaniye296,570882.91730
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıOsmaniye293,129923.59927
AşçılıkOsmaniye289,761964.15435
Raylı Sistemler Makine TeknolojisiOsmaniye288,971973.68345
Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar TeknolojisiOsmaniye288,787975.85435
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve DağıtımıOsmaniye283,3791.043.65555
İşletme YönetimiOsmaniye277,8551.114.44435
Sosyal GüvenlikOsmaniye276,6791.129.90636
Özel Güvenlik ve KorumaOsmaniye276,4851.132.44845
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıOsmaniye275,1841.149.76027
Elektronik TeknolojisiOsmaniye275,0161.152.02035
Bankacılık ve SigortacılıkOsmaniye274,9731.152.55730
Çevre Koruma ve KontrolOsmaniye274,0971.164.07235
Kimya TeknolojisiOsmaniye271,5011.198.81625
Gıda TeknolojisiOsmaniye268,0991.245.19025
Elektrik Makineleri Bakım ve OnarımıOsmaniye267,9731.246.94635
Posta HizmetleriOsmaniye267,5311.252.96435
Medya ve İletişimOsmaniye266,7321.263.91630
Elektronik Haberleşme TeknolojisiOsmaniye264,9571.288.55855
İklimlendirme ve Soğutma TeknolojisiOsmaniye261,9621.330.15935
LojistikOsmaniye260,1441.355.52745
Bilişim Güvenliği TeknolojisiOsmaniye257,5911.391.37655
Dış TicaretOsmaniye255,1971.425.08745
Hidrojen ve Enerji Depolama TeknikerliğiOsmaniye254,6311.433.09230—
İnternet ve Ağ TeknolojileriOsmaniye254,4621.435.53750
Yapı RessamlığıOsmaniye254,2051.439.26935
Tekstil TeknolojisiOsmaniye253,0301.455.78440
Talaşlı Üretim TeknikerliğiOsmaniye249,0751.512.22155

Sıranla bu üniversitede nereye girebileceğini gör →

Sık sorulan sorular

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin en yüksek puanlı bölümü hangisi?

2026 yerleştirmesinde en önde başarı sırasıyla girilen program İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce) (DİL, 36.919. sıra) oldu.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin en düşük puanlı bölümü hangisi?

2026 yılında taban sırası en geride olan program Talaşlı Üretim Teknikerliği (TYT, 1.512.221. sıra, 249,075 puan) oldu.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi kontenjanı kaç?

2026 yılında 76 programın genel kontenjanı toplam 2.751; bunların 38 tanesi lisans programıdır.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi devlet mi vakıf mı?

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Osmaniye ilinde bulunan bir devlet üniversitesidir.