İçeriğe geç
nereyegirerim

Ankara Üniversitesi Taban Puanları 2026

Ankara · Devlet üniversitesi · 222 program

Program
222
153 lisans, 69 ön lisans
Kontenjan (2026)
13.889
En öndeki taban sırası
1.506
Özel Eğitim Öğretmenliği
Akademik kadro
3.794
2228 prof., 731 doç., 835 dr. öğr. üyesi
Toplam kontenjan
13.86215.20113.89113.8892023202420252026

SAY programları (62)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
Tıp (İngilizce)Ankara533,3082.60065
TıpAnkara531,7952.982335
Diş HekimliğiAnkara491,54626.152110
Diş Hekimliği (İngilizce)Ankara490,73426.81718
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce)Ankara489,68427.69460
Eczacılık (İngilizce)Ankara483,06233.28818
EczacılıkAnkara480,90135.13972
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)Ankara479,20936.63380
Yapay Zeka ve Veri MühendisliğiAnkara472,57142.56330
Makine Mühendisliği (İngilizce)Ankara471,98843.09330—
Veteriner (İngilizce)Ankara469,78245.09027
Bilgisayar MühendisliğiAnkara466,24648.34585
Kimya Mühendisliği (İngilizce)Ankara460,91853.37565
VeterinerAnkara455,36358.581120
HemşirelikAnkara451,96861.851160
Yazılım MühendisliğiAnkara451,60062.22465
Fizik Mühendisliği (İngilizce)Ankara444,82268.68155
İstatistikAnkara439,10974.26040
Kimya (İngilizce)Ankara433,48379.95520
Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce)Ankara429,91483.59560
Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (UOLP-SUNY Buffalo) (Ücretli)Ankara414,65899.92410—
Matematik (İngilizce)Ankara413,322101.42160
İnşaat MühendisliğiAnkara413,010101.76830
Beslenme ve DiyetetikAnkara409,712105.41420
Bilgisayar BilimleriAnkara407,914107.47035
MatematikAnkara401,147115.53460
Veteriner (İngilizce) (KKTC Uyruklu)Ankara401,114115.5852
KimyaAnkara401,090115.60860
Gıda Mühendisliği (İngilizce)Ankara399,309117.76360
Biyoloji (İngilizce)Ankara397,958119.48430
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (UOLP-Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi) (Ücretli)Ankara394,304124.00410
EbelikAnkara393,544125.018110
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (UOLP-Azerbaycan Teknik Üniversitesi) (Ücretli)Ankara389,863129.67210
FizikAnkara382,426139.54140
Dijital Oyun TasarımıAnkara382,288139.70830
Jeoloji Mühendisliği (İngilizce)Ankara370,312157.29540
BiyolojiAnkara365,940163.96060
Aktüerya BilimleriAnkara357,315178.05850
Jeofizik Mühendisliği (İngilizce)Ankara355,395181.40325
Bitki KorumaAnkara351,924187.63730
OdyolojiAnkara347,042196.80227
Astronomi ve Uzay BilimleriAnkara338,669213.44340
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri ÖğretmenliğiAnkara328,474235.85520
Peyzaj MimarlığıAnkara322,986248.82340
Tarım Makineleri ve Teknolojileri MühendisliğiAnkara321,189253.20930
Bahçe BitkileriAnkara318,298260.42830
Ortez ve ProtezAnkara315,751266.93754
Biyoloji (İngilizce) (KKTC Uyruklu)Ankara309,544283.4692—
Tarla BitkileriAnkara302,901302.71745
Su Ürünleri Mühendisliği (İngilizce)Ankara296,622322.31830
Toprak Bilimi ve Bitki BeslemeAnkara295,529325.82730
Su Ürünleri MühendisliğiAnkara288,388350.49630
ZootekniAnkara285,689360.52240
Tarımsal Yapılar ve SulamaAnkara279,001386.27145
Astronomi ve Uzay Bilimleri (KKTC Uyruklu)Ankara269,318428.6411
Süt TeknolojisiAnkara268,223433.87630
Dijital Oyun Tasarımı (KKTC Uyruklu)Ankara267,669436.5261
Peyzaj Mimarlığı (KKTC Uyruklu)Ankara249,917534.4611—
Tarla Bitkileri (KKTC Uyruklu)Ankara189,1251.024.9961
Fizik Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Uyruklu)Ankara——2—
İnşaat Mühendisliği (KKTC Uyruklu)Ankara——1
Yazılım Mühendisliği (KKTC Uyruklu)Ankara——2—

EA programları (34)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
HukukAnkara475,1422.056200
İşletme (İngilizce)Ankara432,95510.79440
PsikolojiAnkara427,13314.15860
Politika ve Ekonomi (İngilizce)Ankara421,83517.96840
Siyaset Bilimi ve Kamu YönetimiAnkara417,90121.40950
İktisatAnkara414,14825.08740
İşletmeAnkara412,12827.28440
Uluslararası İlişkilerAnkara409,80329.92350
MaliyeAnkara402,37439.56840
Rehberlik ve Psikolojik DanışmanlıkAnkara399,76743.24430
Sınıf ÖğretmenliğiAnkara399,53343.57055
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileriAnkara388,82060.82630
Çocuk GelişimiAnkara362,394115.28923
Lojistik YönetimiAnkara356,280131.02830
Sosyal HizmetAnkara347,387156.21945
Sağlık YönetimiAnkara345,289162.47936
SosyolojiAnkara344,659164.40140
Felsefe (İngilizce)Ankara333,923200.58820
Bilgi ve Belge YönetimiAnkara329,784216.45745
Tarım EkonomisiAnkara325,291234.86445
FelsefeAnkara323,604242.11740
Arkeoloji (İngilizce)Ankara323,146244.13525
Sosyal Hizmet (Uzaktan Öğretim)Ankara316,952272.44019
Gayrimenkul Geliştirme ve YönetimiAnkara316,636273.96160
Klasik ArkeolojiAnkara313,108291.46325
AntropolojiAnkara307,880319.27850
Yönetim Bilişim Sistemleri (Açıköğretim)Ankara306,753325.532100
Tarih Öncesi ArkeolojisiAnkara295,346393.76530
Protohistorya ve Ön Asya ArkeolojisiAnkara289,536432.80830
Kültür Varlıklarını Koruma ve OnarımAnkara287,357448.11135
Antropoloji (KKTC Uyruklu)Ankara258,215693.9491
Felsefe (İngilizce) (KKTC Uyruklu)Ankara251,179763.7981—
Elektronik Ticaret ve Yönetimi (Açıköğretim)Ankara235,681928.9111000
Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi (UOLP-Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi) (Ücretli)Ankara——15—

SÖZ programları (26)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
Özel Eğitim ÖğretmenliğiAnkara450,7781.50640
TarihAnkara431,4343.82240
Yeni Medya ve İletişimAnkara423,0725.65030
Okul Öncesi ÖğretmenliğiAnkara418,7636.88935
Radyo, Televizyon ve SinemaAnkara407,01011.57836
Türk Dili ve EdebiyatıAnkara396,55317.70730
Halkla İlişkiler ve TanıtımAnkara394,38119.26840
GazetecilikAnkara393,62819.77140
İlahiyat (İngilizce)Ankara392,99220.26230
Sanat Tarihi (Uzaktan Öğretim)Ankara388,55824.00150
Sosyal Bilgiler ÖğretmenliğiAnkara381,71030.65032
Sanat TarihiAnkara380,25332.25230
İlahiyat (İngilizce) (M.T.O.K.)Ankara375,34437.9913
CoğrafyaAnkara375,25938.09540
İlahiyatAnkara373,74340.047130
Coğrafya (İngilizce)Ankara368,68947.19540
İlahiyat (M.T.O.K.)Ankara357,91665.64014
HalkbilimiAnkara346,12391.96940
SümerolojiAnkara345,30093.97320
Radyo, Televizyon ve Sinema (Uzaktan Öğretim)Ankara342,852100.52345
Çağdaş Türk Lehçeleri ve EdebiyatlarıAnkara341,455104.40475
Coğrafya (İngilizce) (KKTC Uyruklu)Ankara311,589215.5095
Gazetecilik (Uzaktan Öğretim)Ankara303,295256.758100
Coğrafya (Uzaktan Öğretim)Ankara303,159257.515100
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Uzaktan Öğretim)Ankara295,156301.996100
Halkbilimi (KKTC Uyruklu)Ankara——2

DİL programları (31)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
SinolojiAnkara456,2186.35730
İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce)Ankara449,7737.51660
Japon Dili ve EdebiyatıAnkara445,1608.44540
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (İngilizce)Ankara439,8529.68850
İspanyol Dili ve Edebiyatı (İspanyolca)Ankara437,89610.17435
Kore Dili ve EdebiyatıAnkara430,50812.11030
DilbilimiAnkara427,39112.95340
Fransız Dili ve Edebiyatı (Fransızca)Ankara423,83514.02450
Alman Dili ve Edebiyatı (Almanca)Ankara422,22114.52950
Rus Dili ve Edebiyatı (Rusça)Ankara419,70915.31030
İtalyan Dili ve Edebiyatı (İtalyanca)Ankara416,58916.30150
İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce) (Uzaktan Öğretim)Ankara399,52022.484100
Latin Dili ve EdebiyatıAnkara390,43226.17430
Yunan Dili ve EdebiyatıAnkara375,76332.15825
Çağdaş Yunan Dili ve EdebiyatıAnkara372,14633.68840
Leh Dili ve Edebiyatı (Lehçe)Ankara370,69134.29030
Sinoloji (Uzaktan Öğretim)Ankara368,46235.283100
Ukrayna Dili ve EdebiyatıAnkara366,73135.99620
Arap Dili ve Edebiyatı (Uzaktan Öğretim)Ankara366,49136.104100
Rus Dili ve Edebiyatı (Rusça) (Uzaktan Öğretim)Ankara364,27936.995100
Arap Dili ve EdebiyatıAnkara360,07938.75750
HungarolojiAnkara354,23641.29525
Bulgar Dili ve Edebiyatı (Bulgarca)Ankara343,85045.75520
HititolojiAnkara338,66047.97824
Sırp Dili ve EdebiyatıAnkara337,38348.54320
Fars Dili ve EdebiyatıAnkara330,51751.55950
HindolojiAnkara296,80667.34930
Urdu Dili ve EdebiyatıAnkara279,29876.20930
Ermeni Dili ve Kültürü (Ermenice)Ankara272,83879.55920
Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı (KKTC Uyruklu)Ankara264,87383.9042
Alman Dili ve Edebiyatı (KKTC Uyruklu)Ankara259,46286.9571—

TYT programları (69)

ProgramŞehirTaban puanBaşarı sırasıKontenjanTrend
İlk ve Acil YardımAnkara410,037163.10432
Tıbbi Görüntüleme TeknikleriAnkara404,117179.86439
Siber Güvenlik Analistliği ve OperatörlüğüAnkara396,867201.90830
AnesteziAnkara395,160207.38850
Tıbbi Laboratuvar TeknikleriAnkara381,023258.40543
Tıbbi Dokümantasyon ve SekreterlikAnkara380,867259.06330
Ağız ve Diş SağlığıAnkara377,129274.43045
Havacılık Elektroniği TeknolojileriAnkara377,026274.83525
Büyük Veri AnalistliğiAnkara363,779335.11935
Bilgisayar ProgramcılığıAnkara362,808340.09945
MekatronikAnkara357,784366.60245
Eczane HizmetleriAnkara357,556367.86230
RadyoterapiAnkara355,900377.22245
FizyoterapiAnkara346,231436.01341
Elektronik TeknolojisiAnkara343,957451.05740
Biyomedikal Cihaz TeknolojisiAnkara342,627459.98045
Optoelektronik ve Elektro Optik TeknolojileriAnkara340,137477.11725
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (Uzaktan Öğretim)Ankara339,953478.371100
FizyoterapiAnkara339,742479.85641
İnternet ve Ağ TeknolojileriAnkara338,966485.44330—
Bilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)Ankara336,753501.557125
Patlayıcı ve Enerjetik Malzemeler TeknikerliğiAnkara336,281504.96830—
Sivil Savunma ve İtfaiyecilikAnkara334,995514.61135
Alternatif Enerji Kaynakları TeknolojisiAnkara330,126552.53950
Bilgisayar ProgramcılığıAnkara327,067577.47965
Dijital Fabrika TeknolojileriAnkara326,374583.18745
Muhasebe ve Vergi UygulamalarıAnkara325,789588.14127
Elektronik Haberleşme TeknolojisiAnkara324,791596.63840
Bankacılık ve SigortacılıkAnkara324,561598.61030
Acil Durum ve Afet YönetimiAnkara322,890613.21060
AşçılıkAnkara322,684615.02460
Büro Yönetimi ve Yönetici AsistanlığıAnkara320,649633.09750
PodolojiAnkara319,965639.32555
Ceza İnfaz ve Güvenlik HizmetleriAnkara316,616670.39985
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (Uzaktan Öğretim)Ankara315,372682.393100
İş ve Uğraşı TerapisiAnkara311,447720.87855
Acil Durum ve Afet Yönetimi (Uzaktan Öğretim)Ankara311,438720.96985
Bilgisayar Teknolojisi (Uzaktan Öğretim)Ankara311,368721.720100
Moda TasarımıAnkara311,245722.92645
Yenilenebilir Enerji TeknikerliğiAnkara310,986725.54535
Yaşlı BakımıAnkara309,251743.08055
Elektronik TeknolojisiAnkara307,921756.89165
Turizm ve Otel İşletmeciliğiAnkara306,595770.90135
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve DağıtımıAnkara304,804790.25335
Sosyal Güvenlik (Uzaktan Öğretim)Ankara303,842800.67595
Sosyal GüvenlikAnkara303,768801.44154
Turist RehberliğiAnkara303,475804.68570
Gıda TeknolojisiAnkara303,163808.19630
Bankacılık ve Sigortacılık (Uzaktan Öğretim)Ankara301,863822.624100
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (Uzaktan Öğretim)Ankara301,828823.05390
Turizm ve Seyahat HizmetleriAnkara300,041843.14430
Özel Güvenlik ve KorumaAnkara298,392861.90350
İnternet ve Ağ Teknolojileri (Uzaktan Öğretim)Ankara297,411873.084105
İş Makineleri OperatörlüğüAnkara294,358908.99225
Coğrafi Bilgi SistemleriAnkara292,042936.72045
Turizm ve Otel İşletmeciliği (Uzaktan Öğretim)Ankara291,161947.151100
Bitki KorumaAnkara286,6131.002.74920
Kuyumculuk ve Takı TasarımıAnkara279,7301.090.02945
Peyzaj ve Süs Bitkileri YetiştiriciliğiAnkara275,3521.147.52730
Tıbbi ve Aromatik BitkilerAnkara274,6981.156.13445
Ayakkabı Tasarım ve ÜretimiAnkara270,5211.212.17025
Bahçe TarımıAnkara266,2411.270.69030
Süt ve Besi HayvancılığıAnkara262,8021.318.53935
Bağcılık ve Bağ Ürünleri TeknolojisiAnkara261,6691.334.30240
KooperatifçilikAnkara254,4941.435.10930—
Web Tasarımı ve Kodlama (Açıköğretim)Ankara252,7401.459.9253000
Ağız ve Diş Sağlığı (KKTC Uyruklu)Ankara248,1371.525.6951
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (KKTC Uyruklu)Ankara——2—
Sosyal Güvenlik (KKTC Uyruklu)Ankara——1—

Sıranla bu üniversitede nereye girebileceğini gör →

Sık sorulan sorular

Ankara Üniversitesi’nin en yüksek puanlı bölümü hangisi?

2026 yerleştirmesinde en önde başarı sırasıyla girilen program Özel Eğitim Öğretmenliği (SÖZ, 1.506. sıra) oldu.

Ankara Üniversitesi’nin en düşük puanlı bölümü hangisi?

2026 yılında taban sırası en geride olan program Ağız ve Diş Sağlığı (KKTC Uyruklu) (TYT, 1.525.695. sıra, 248,137 puan) oldu.

Ankara Üniversitesi kontenjanı kaç?

2026 yılında 222 programın genel kontenjanı toplam 13.889; bunların 153 tanesi lisans programıdır.

Ankara Üniversitesi devlet mi vakıf mı?

Ankara Üniversitesi Ankara ilinde bulunan bir devlet üniversitesidir.